Konzumiranje svežeg voća sprečava erektilnu disfunkciju

Erektilna disfunkcija je verovatno jedno od najstresnijih iskustava koje muškarac može da doživi u svoim životu. Međutim, novo istraživanje ukazuje da konzumiranje svežeg voća bogatog flavonidima, poput borovnica, jagoda, kupina, malina i svih vrsta citrusa, može značajno da umanji rizik od nastanka erektilne disfunkcije kod muškaraca srednjeg životnog doba za više od 50%. Istraživanje koje je sproveo Prof. Dr Edin Kasidi sa britanskog Univerziteta East Anglia (UEA) u saradnji sa kolegama sa Harvardske škole javnog zdravlja u Bostonu je objavljeno u časopisu The American Journal of Clinical Nutrition.

Istraživanjem je obuhvaćeno više od 30 miliona Amerikanaca sa erektilnom disfunkcijom različitog stepena – od nemogućnosti postizanja erekcije, do nemogućnosti održavanja iste i onemogućenosti seksualne penetracije. Muškarci stariji od 60 godina su u najvećem riziku za nastanak ovog poremećaja, budući da je neki vid erektilne disfunkcije prisutan kod gotovo 12% muških pripadnika ove starosne grupe. Ranija istraživanja su ukazivala na značaj fizičke aktivnosti za održavanje adekvatne seksualne funkcije muškaraca, ali postoje osobe koje su onemogućene za upražnjavanje fizičkih vežbi iz određenih razloga. Međutim, istraživači su zaključili da je konzumiranje hrane bogate flavonidima podjednako korisno za prevenciju erektilne disfunkcije kao i brzo hodanje u ukupnom trajanju od 5 časova nedeljno.

"Odranije je poznat značaj namirnica bogatih biljnim flavonidima za sprečavanje pojedinih oboljenja, uključujući i dijabetes i kardiovaskularne bolesti”, izjavio je Prof. Kasidi. “Međutim, ovo je prva zvanična studija koja dovodi u vezu unošenje flavonida i sprečavanje problema erekcije, koji su česti u populaciji sredovečnih i starijih muškaraca”, dodao je on. Kombinacijom redovnog upražnjavanja fizičke aktivnosti i unošenja namirnica bogatih flavonidima, rizik od nastajanja erektilne disfunkcije se u pomenutoj starosnoj grupi umanjuje za čak 21%. Kod mlađih osoba je preventivna aktivnost flavonida u očuvanju seksualne funkcije višestruko izraženija nego kod osoba srednje i starije životne dobi, dodali su istraživači.

Erektilna disfunkcija je u praksi često indikator loše vaskularne funkcije i poremećaja cirkulacije i opomena osobi sa poremećajem da mora da učini nešto da unapredi svoje kardiovaskularno zdravlje, spreči infarct srca ili čak i smrt u skoroj budućnosti. Ono što je jedino dobro kod erektilne disfunkcije, ako se uopšte teko može reći, je visoka motivisanost osoba koje od nje pate za primenu mera za unapređenje zdravlja i promenu dotadašnjih nezdravih životnih navika, stoji u članku koji je objavljen u pomenutom časopisu.

Preveo: Dejan B. Živanović, B.Sc.

Izvor: http://www.medicalnewstoday.com